Kadıköy, Istanbul TR
New Jersey, USA
Istanbul & New Jersey
+90 850 885 1634

Google Ads Reklamlarında Yeni Maliyet: Yasal İşletim Maliyeti

Google Ads Reklamlarında Yeni Maliyet: Yasal İşletim Maliyeti

Google, 1 Eylül 2020 tarihinde tüm Google Ads müşterileriyle yepyeni bir maliyetin bilgisini paylaştı. “Türkiye’de yasal düzenlemelere uymanın getirdiği maliyet ve karmaşanın önemli ölçüde artmasını” sebep göstererek, bundan sonra yapılan reklam harcamalarından %5 ek ücret tahsil edeceğini ve bunu “Yasal İşletim Maliyeti” olarak adlandıracağını duyurdu.

Yani 100 liralık bir Google Ads harcaması yapıldığında, kredi kartınızdan 5 lira daha çekilecek.

Bu gelişme doğrultusunda, Türkiye’de zaten epey maliyetli olan Google Ads reklamları daha da karmaşık bir hale gelecek. Hatırlarsanız, 01.01.2019 tarihinde yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereğince, internet ortamında verilen reklam reklam hizmeti ödemelerine stopaj zorunluluğu getirilmişti ve yurtdışı menşeili firmalar için bu oran %15 idi. Şimdi %5 de Google istiyor. Dolayısıyla maliyet günden güne artıyor. Bu gelişmeye göre küçük bir hesap yapalım:

Google Ads üzerinde 100 liralık bir reklam harcaması yaptınız. Google kredi kartınızdan 105 TL çekti.

105/0,85 yaparak stopajlı maliyeti hesapladık: 123,50 TL

123,50 TL üzerinden %18 KDV2 beyan ettik (stopaj için de KDV ödemiş olduk şaşırdınız mı? Araba alırken de ÖTV’nin KDV’si ödeniyor…) : 145,73 TL

Gördüğünüz gibi 100 liralık reklam vermek için 45,73 TL ek masraf çıktı! Bu tutarın önemli bir kısmı devlete, küçük bir kısmı Google’a gitti…

Gelelim şimdi muhasebe camiasında epey tartışılacağını düşündüğüm bir tartışmaya. İlgili stopaj, yurtdışına yapılan reklam harcamalarını kapsıyor. Biz 100 TL’lik reklam yaptık. 5 TL Google ayrıca bir hizmet bedeli (kendi deyimiyle yasal işletim maliyeti) ekledi. Peki bu 5 TL üzerinden de stopaj bildirilecek mi? Bu konuda Alsiyon mali müşavirlik firması Rehber SMMM ile çalışmamız sürüyor. Zannediyorum bir tebliğ yayınlanana kadar ödeme tutarına bakılması gerekecek.

100 liralık reklam harcaması yapmak için 45 liralık ek masraf ödemek, hiçbir şirket için iyi bir fikir gibi görünmese de, dijital reklamlar o kadar güçlü bir etki sunuyor ki, bundan vazgeçilmesi mümkün değil. 2019’un ilk gününden bu yana hayatımızda olan stopaj vergisine, içinde bulunduğumuz ülke koşullarına ve pandeminin global etkilerine rağmen şirketler Google reklamlarına bütçelerini ayırmaya devam ediyor.

Siz de işinizi Google Ads reklamlarıyla büyütmek için Alsiyon’un mutlu müşterileri arasına katılabilir, deneyimli kadromuz tarafından size özel çıkarılacak stratejilerle etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Doğancan ÜLKER

—–

Not: Aşağıda Google’ın yolladığı e-posta metnini okuyabilirsiniz:

Değerli Müşterimiz,
Google, 1 Kasım 2020’den itibaren geçerli olmak üzere Birleşik Krallık, Türkiye ve Avusturya’da yayınlanan reklamlar için yeni ücretler almaya başlayacaktır.
Yeni ücretler
Belirli ülkelerde yayınlanan reklamlar için, 1 Kasım 2020’den sonra kesilecek fatura veya ekstrelerinize yeni bir ücret eklemeye başlayacağız:
• Türkiye’de yayınlanan reklamlar: Faturanıza veya ekstrenize %5 Yasal İşletim Maliyeti eklenecektir
• Avusturya’da yayınlanan reklamlar: Faturanıza veya ekstrenize %5 Avusturya DST Ücreti eklenecektir
• Birleşik Krallık’ta yayınlanan reklamlar: Faturanıza veya ekstrenize %2 BK DST Ücreti eklenecektir
Yasal İşletim Maliyetleri, Türkiye’de yasal düzenlemelere uymanın getirdiği maliyet ve karmaşıklığın önemli ölçüde artması nedeniyle eklenmektedir. Avusturya ve Birleşik Krallık’ta DST ücreti, bu ülkelerdeki yeni dijital hizmet vergilerinden kaynaklanmaktadır.
Ücret değişikliklerinin daha ayrıntılı açıklamasını inceleyebilirsiniz. Bununla birlikte, sizin için geçerli olabilecek en önemli değişiklikler şunlardır:
Google Ads aracılığıyla satın alınan reklamlar
• Bunlarla ilgili ücretler, faturanızda veya ekstrenizde her ülke için ayrı bir satır öğesi olarak gösterilecektir. Bu ücretleri Google Ads hesabınızın “İşlemler” bölümünde de görebilirsiniz. Yukarıda belirtilen ülkelerde yayınlanan reklamlar için sizden ücret alınacaktır.
• Ülkenizde geçerli olan vergiler (satış vergisi, KDV, GST veya QST gibi) varsa bunlar yeni ücretlere de uygulanabilir.
• Aylık faturalandırma veya otomatik ödeme yöntemiyle ödeme yapıyorsanız bu ücretler hesap bütçenize ilave olarak eklenecektir. Örneğin, hesap bakiyeniz €100 ise ve Avusturya’da yayınlanan reklamlar için €5 Avusturya DST Ücreti tahakkuk ederse size €105 fatura edilir (ülkenizde geçerli olabilecek satış vergisi, KDV, GST veya QST gibi bir vergi varsa bunlar da eklenir).
Hesap bütçenizi ayarlama hakkında daha fazla bilgi edinin
• Manuel ödeme yöntemiyle ödeme yapıyorsanız bu ücretler, ödemenizin tamamı harcandıktan sonra alınabilir. Açık bakiyeniz kalabilir. Böyle bir durumda söz konusu bakiye, sonraki ön ödemenizden otomatik olarak düşülür. Örneğin, Türkiye’de yayınlanan reklamlar için 5 TL Yasal İşletim Maliyeti tahakkuk ederse ve 100 TL’lik yeni bir ödeme yaparsanız reklam göstermek için 95 TL (100 TL – 5 TL) krediniz olur ve kullanılabilir bakiyeniz 95 TL olarak görünür.
Ülkelere özel ücretler hakkında daha fazla bilgi edinin
Teşekkür ederiz,
Google Payments Ekibi

Related Posts